Fanny Jurander till Rikslägret i Halmstad
Fanny Jurander född 2008 är uppvuxen på ön. Hon startade sin resa i våra kvarterslag för att sedan gå vidare till akademiverksamheten och inför denna säsongen har hon tagit steget upp till en plats i vårt Damlag. Fanny är den yngsta spelaren i Damtruppen 2023.
Förutom uppflytten till vårt Damlag så har Fanny även gjort sig ett namn inom Stockholmsfotbollen då hon tagit sig vidare till Rikslägret i Halmstad, där den första uttagningen till landslaget äger rum. Föreningen önskar Fanny stort lycka till i Halmstad!
Kommentar från tränare Bror Liw:
"Vi är alla mycket stolta över Fanny som tar kliv hela tiden både på och utanför planen. Trots sin unga ålder så visar hon på stor professionalitet och hängivenhet för att nå sina mål. Det ska bli fantastiskt kul att fortsätta följa hennes resa på nära håll"




