Dam

Oavgjort mot Sandviken

Publicerad 2025-09-06 19:51
671c570c 5483 44d9 9b90 83bddba8e768
1-1 mot serieledarna.

Avfärd 12.00 med buss mot Sandviken och Jernvallen. Sandviken som vid avspark har chansen att rycka serietoppen då Gefle förlorat med uddamålet mot Brage, ett resultat som är klart före avspark 16.00 på Jernvallen.

Lidingö är tillsammans med Sandviken formstarkast, med fem raka segrar i augusti. Men bortalaget har en knackig träningsvecka med sjukdomar och inte det bästa förutsättningarna.
Sandviken tar tag i spelet från start, bygger upp från backlinje och målvakt som går ut som en libero. Och får också till några farliga inspel i boxen. I 20:e minuten kommer Lidingös första farliga chans, då 15-åriga debutanten Fredrika från sin vänsterbacksplatsen kommer runt och in i straffområdet och skjuter mot första krysset där målvakten tippar bollen till hörna. En bra boll ett par minuter senare fram till Lovisa men en back kommer emellan och håller emot så målvakten kan plocka upp bollen.

Sen en period med lite mer utjämnat spel innan Sandviken tar över och flyttar upp spelet. En ypperlig chans som blockas av Noelle och ett i övrigt uppoffrande spel gör att det ser ut som att första halvlek ska sluta 0-0.

Men i halvlekens sista sekunder så kan Sandvikens bästa målskytt, Lova, bredsida in en målvaktsretur på ett skott. Då har vi sekvensen innan avvärjt en målchans. Och det är många trötta spelare i Lidingö efter de första 45 minuterna.

Sandviken tar tag i spelet från start i andra halvlek och Noelle och Irina får ta många dueller efter uppspel på centrala forward, men Sandviken kan också variera med uppspel på båda kanterna. Och på vänsterkanten i andra halvlek har vi Ruth, ännu en av våra talanger från F15. Och vi står emot bra, chanser skapas men vi gör det trångt i boxen. Och Leslie är vaken på inläggen och på de få hörnor som Sandviken får i matchen.

Så i 74:e matchminuten tar Nea hand om en boll mitt på egen planhalva, gör sin motståndare och hittar fint ut till Tuva som tar ett steg in i plan och lägger en crossboll över mittförsvaret och Lovisa möter bollen och stöter den förbi målvakten i mål. 1-1. Ett mål som inte många såg skulle komma. Två långa klasspassningar, och så en tajmad touch.

Sandviken försöker men bortalaget tar jobbet och ser till att stå på rätt sida av bollen. Så när tiden ser ut att rinna ut, får Sandviken ett friläge i straffområdet efter kamp och många bollstudsar, men avslutet stöts utanför.

Matchen slutar 1-1, vilket känns som en vinst för bortalaget efter en träningskämpig vecka. Stark moral att komma igen, och kvittera i en match som krävde många löpmeter utan boll.

Vi tackar starka Sandviken, domartrion och en stor och härlig publik.







Björn Jansson.
Md adid 20304960 md intersport 360x250 ifkl webshop a
Md nyhetsbrevet eaf2883  text
Md svenska spel
Md r d v rd banner svff 207x320
Md stodmedlem
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub